Zagrożenia:

Wirusy – jest to zazwyczaj złośliwe oprogramowanie, które rozpowszechnia się w dowolny sposób bez wiedzy i zgody użytkownika. Może doprowadzić do kradzieży lub niszczenia danych, a także zupełnie uniemożliwić pracę na komputerze.
Robaki – są podobne do wirusów, jednak rozprzestrzeniają się tylko za pomocą Internetu. Często powielane są przez pocztę elektroniczną.
Trojany – rodzaj oprogramowania, które pojawia się pod pozorem przyjaznej aplikacji którą użytkownik chce mieć. W rzeczywistości może utrudniać pracę programom antywirusowym oraz zwiększa ryzyko zainstalowania programu szpiegującego.
Backdoor – luka w systemie, która pozwala na włamanie się do komputera użytkownika w celu przejęcia danych lub zainstalowania szkodliwego oprogramowania.
Programy szpiegujące – wykorzystywane do zbierania informacji na temat użytkownika bez jego wiedzy.
Phishing – czyli oszustwo internetowe polegające na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia danych, np. do logowania.
Autor

Zasady Bezpieczeństwa

1. Pamiętaj o uruchomieniu firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić średni lub nawet wysoki poziom ochrony.
2. Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.
3. Aktualizuj - oprogramowanie oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie, często nie mają jej programy darmowe).
4. Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.
5. Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).
6. Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować.
7.Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone (ostrożności nigdy za wiele).
Autor