Czym jest Internet? Internet jest obecnie jednym z najbardziej popularnych medium wykorzystywanym w niemalże wszystkich dziedzinach życia. Dzięki niemu mamy szybki i łatwy dostęp do wiadomości, informacji kulturalnych, sportowych, wiedzy fachowej. Jest to również doskonały sposób na komunikowanie się, robienie zakupów czy też dokonywanie transakcji bankowych. Wśród Internautów przeważa młodzież, dla której komputer stał się podstawowym narzędziem pracy, nauki i rozrywki. Niestety, jak wiadomo Internet oprócz wielu pozytywnych, praktycznych i użytecznych aspektów, niesie ze sobą wiele zagrożeń.
Wirusy komputeroweTo nic innego jak programy komputerowe, stworzone do niszczenia bądź uszkadzania danych, zakłócania pracy komputera, powodowania jego niecodziennych, nieprzewidywalnych zachowań. Wirus komputerowy ma możliwość produkowania swych kopii w innym programie, przy jednoczesnej zmianie kodu tego programu.
Hakerzy To grupa ludzi o dużej wiedzy na temat komputerów i technik przedostawania się do różnych systemów komputerowych w czasie rzeczywistym. Ich działania manifestują się jako ataki na nasz komputer i wszelkie inne nasze urządzenia, które mają dostęp do sieci (w tym dyski sieciowe, urządzenia mobilne, multimedialne), oraz próby przejęcia kontroli nad połączeniem z internetem.
Cyberprzemoc To różne formy agresji polegającej na wyśmiewaniu, publikacji kompromitujących materiałów, zastraszaniu czy poniżaniu innych osób. W internecie agresja taka bywa bardzo dotkliwa. Informacje opublikowane w sieci bardzo trudno z niej usunąć, i bywa, że będą nam towarzyszyły już przez całe życie. Banalna kłótnia z przyjacielem może więc zostać w sieci na zawsze, dostępna dla każdego.
Nieodpowiednie TreściInternet pełen jest treści, które nie powinny dotrzeć do dzieci, a zarazem nie są odpowiednio oznaczone. Z kolei ochrona w postaci etykiety "tylko dla dorosłych" czy wymuszenia potwierdzenia wieku jedynie zaciekawi dziecko i wywoła odwrotny do zamierzonego efekt.
Uzależnienie od Internetu Jest to uzależnienie, jak każde inne w jego wyniku mogą zostać zniszczone relacje z bliskimi, obniżone oceny szkolne, czy nawet stanąć po znakiem zapytania dalsze zatrudnienie. Gry online, zakupy przez Internet, korzystanie z portali społecznościowych, czat, maraton surfowania po stronach internetowych – wszystko to składa się na uzależnienie od Internetu.
Zobacz jak się przed tym bronić!
Odnośniki do informacji i grafik