...

100-lecie odzyskania niepodległości

100-lecie odzyskania niepodległości:
Sprawa bliska sercom wszystkich Polaków

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

>

Jest to polskie święto upamiętniające rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległości w 1918 roku. Polska po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię, powróciła na mapy Europy. Powstała wtedy II Rzeczypospolita Polska. Władzę wojskową objął Józef Piłsudski. Obchodzone jest 11 listopada. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego.

Ciekawostki:


1. Jest to najważniejsze polskie święto narodowe,

2. Od 1939 do 1989 roku, obchody święta było zakazane,

3. W 1945 roku komunistyczny rząd ogłosił 22 lipca jako święto narodowe nazywając je Narodowym Świętem Odrodzenia Polski,

4. W dniu tym radio gra głównie muzykę polską, a telewizja jest pełna filmów związanych z historią Polski,

5. Wszystkie patriotyczne pomniki ozdobione są kwiatami,

6. Niepodległość Polski została oficjalnie zapowiedziana na 7 listopada 1918 roku,

7. Odrodzenie Polski miało istotny wpływ na całą Europę, przez zmianę konfiguracji geopolitycznej,

Ta strona została odwiedzona:
agnieszka.ryszewska@o2.pl Agnieszka Ryszewska